ایستگاه راه آهن بندر عباس

پیشرفت پروژه
100 درصد
کارفرما
راه آهن جمهوری اسلامی ایران
محل پروژه

بندر عباس، استان هرمزگان

مساحت: ۳۵۰۰ مترمربع

این پروژه در جاده بافق-بندرعباس واقع شده است. ساختمان اصلی ایستگاه در سال ۱۳۷۳ ساخته شده است. شرایط اقلیمی این منطقه گرم و مرطوب می باشد. هدف از این پروژه توسعه و طراحی مجدد ساختمان ایستگاه می باشد. ازآنجاییکه این ایستگاه یکی از ایستگاه های مهم کشور به شمار می آید که اخیرا با توجه به رشد جمعیت و کاربری آن بیش از پیش مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین تداخل مسافران ورودی و خروجی در ساعاتی که همزمانی اتفاق می افتد مشکلات عدیده ای را برای کارمندان و مسافران ایجاد نموده، بنابراین نیاز به توسعه و بازنگری طرح به منظور حل مشکلات مذکور دیده می شود که در این پروژه سعی بر آن شده است تا اهداف ذکر شده محقق گردند.

کانسپت پروژه شامل مواردی از جمله سیرکولاسیون و حرکت مسافران ورودی و خروجی می باشد که جدا از یکدیگر در نظر گرفته شده اند. با طراحی یک پل روگذر از روی سکوها به سمت طبقه اول ساختمان ایستگاه، مسافران خروجی به سالن تفکیک شده خروجی واقع در طبقه اول منتقل می گردند. از طرف دیگر مسافران ورودی وارد سالن طبقه همکف می شوند. بنابراین دو سالن مجزا برای مسافران ورودی و خروجی در نظر گرفته شده است تا از ازدحام و شلوغی ناشی از تداخل همزمان مسافران ورودی و خروجی با هم ممانعت حاصل شود.

ایستگاه شامل قسمت های مختلفی از جمله سکوها، سالن های اصلی، اتاق های تاسیسات، سالن ورودی و خروجی و بخش خدماتی اداری می باشد. ساختمان اصلی دارای یک وید مرکزی می باشد که امکان دید از دو سالن خروجی طبقه بالا و سالن ورودی پایین را فراهم می کند. همچنین ساختمان اصلی مجددا طراحی گردیده تا بخش های خدماتی رفاهی نظیر رستوران، دفاتر اداری، نمازخانه ها و سرویس های بهداشتی در طرح جدید بهتر از قبل جوابگوی نیاز کاربران مجموعه را داشته باشد. مسافران در سکو از طریق سالن هایی که با شیشه های اسپایدری پوشیده شده اند به روی پل روگذر و از آنجا به سالن خروج و انتظار واقع در طبقه اول ساختمان هدایت خواهند شد.

پروژه‌های مرتبط

پیمایش به بالا